Dersim Katliamı Nedir

Tunceli’de bulunan Dersim Aşiretlerinin merkezi hükümet ile 1937 yılında aralarında yaşadıkları sorunların ve anlaşmazlıkların sonucunda oluşan katliama Dersim Katliamı denilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen ve amaçları mutlak devlet üstünlüğü olan bir harekat gerçekleşmiştir. Bu harekata ise Dersim Harekatı denmektedir.

Dersim’de bulunan Singeç Köprüsünün 1937 yılında açılmasına karar verilmiştir. Köprü açılışını yapmak üzere Mustafa Kemal Atatürk Dersime gelmiştir. Köprünün iki yakasından birinde bir askeri karakol bulunmaktaymış. Bu karakol güvenliği sağlamak amacı ile oraya kurulmuş ve başında İsmail Hakkı isminde bir teğmen varmış. Karakol isyancılar tarafından saldırıya uğrayarak yakılmıştır. Yakılan karakolun içinde bulunan 33 asker ise hayatını kaybetmiştir.

Yine 1937 senesinde bir başka köprüde olaylar yaşanmıştır. Bu sefer yakılan yer karakol değil köprüdür. Bu köprü Tunceli-Erzincan yolu üzerinde bulunmaktaydı ve köprü Haydaran ile Demanan aşiretleri tarafından imha edildi. Kürtler ise başka bir Türk birliği ile bağlantı olmaması için bölgede bulunan telefon hatlarını kesmiştir. Daha sonra Jandarmalara pusular kurulmuştur ve Pax bucağındaki karakola baskın yapılır. Karakol baskını için asi milislere emir verilmiştir ve emri veren kişi Seyit Rızadır. Bunun haricinde 9. Seyyar Jandarma Taburu’da baskın yiyen yerler arasındadır. Çok fazla eğitimi bulunmayan askeri kuvvetler bu saldırılar karşısında direnemezler. Birçok asker hayatını kaybeder ve Mazgirt Köprüsü yıkılır.

Sonucunda ise 1938 yılında son bulan bir askeri harekat düzenlenmiş ve bu harekatta çok fazla sivil öldürülmüş ve sürgün edilmiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir