Kurtuluş Savaşında Kadınların Önemi ve Rolü

Kurtuluş Savaşında yalnızca erkekler değil aynı zamanda kadınlarda büyük ölçüde rol almışlardır. Savaşta kadınların vermiş olduğu destek göz ardı edilemez. Hem cephede düşmana karşı savaşmışlardır hem de cephenin gerisinde askere yardım edip destek olmuşlardır. Türk kadının önemi yalnızca bu savaşta değil tüm tarih boyunca varlığını sürdürmüştür. Onlarda vatan uğruna erkeklerin vazifeleri kadar kendi vazifelerini eksiksiz bir biçimde yerine getirmişlerdir.

Türk kadını yeri geldiğinde eline silahı alıp savaşmış, yeri geldiğinde ise aç olan Mehmetçiğe su ve ekmeğini vermiştir. Türk kadını her zaman Mehmetçikle omuz omuza verip düşmana karşı mücadele etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınının Kurtuluş Savaşında göstermiş olduğu mücadeleyi şu sözlerle belirterek Türk kadınını onurlandırmıştır. “Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez.” 

Kurtuluş Savaşı esnasında Türklerin tekrar dirilmesinde ki en büyük paylardan birisi kadınlara aittir. Türk kadını bu ülkenin ayakta durabilmesi için erkekler kadar hem kanını hem de terini dökmekten kaçınmamıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir