Bitkilerde Su Ve Mineral Taşınma Mekanizmasının Açıklanması

Bittikleri yerde kökleriyle tutunarak gelişip çoğalan ömürlerini tamamladıktan sonra da kuruyarak ölen canlılara genel olarak bitti denir. Bitkiler hayvanlar gibi yer değiştirmezler yalnız yinede hareket etmez değillerdir. Kökleri toprağın içine uzanır, derine gider. Çiçekleri yaprakları açılır kapanır. Bitkilerin hücrelerinde klorofil adı verilen yeşil bir renk maddesi vardır. Hücre zarları selülozdan yapılmıştır.

Bitkilerin en önemli ihtiyaçlarından biri sudur. Bitki suyu kökündeki emici tüyler sayesinde topraktan alır, gövdesindeki odun boruları denen borularla yapraklara kadar dağıtır. Bu suya ham besi suyu adı verilir. Ham besi suyunun içinde bitkinin topraktan aldığı madensel tuzlarda vardır. Bitki besim yapmak üzere gündüzleri yaprakları aracılığıyla havadan karbondioksit alır. Güneş ışınlarının yardımıyla topraktan aldığı suyu madensel tuzları havadan aldığı karbondioksitle birleştirerek kendi besinini kendi hazırlar. Bu kimyasal olaya özümleme ( fotosentez) denir. Bitkinin yapraklarındaki klorofil dediğimiz yeşil boyanın özümlemede büyük payı vardır. Böyle kendi besinini kendi hazırlayabilen bitkilere kendi beslek bitkiler denir. Kendilerini beslemeyen bitkilerde vardır. Bunlarda başka canlıların üzerinde asalak olarak yaşarlar.

Bitkilerin kökleri topraktan su ve suda erimiş maddelerin emici tüylerle alınmasını sağlar. Emici tüyler topraktan su ve suda çözünmüş mineralleri alır, ayrıca salgıladıkları asitli maddelerle taş ve kaya gibi yapıları parçalayabilirler. Bitkilerin gövdeleri bitkinin dik durmasını kök ve yapraklar arasındaki madde iletimini sağlar ve besin depo eder. Yaprakların alt yüzeyinde çok sayıda gözenek (stoma) bulunur. Bazı su bitkilerinde stomalar yaprağın üst yüzeyinde bulunur. (nilüfer gibi ) stomalar solunum ve fotosentez sırasında bitkinin gaz alışverişini sağlar. Ayrıca terleme ile bitkilerdeki fazla su stomalar aracılığı ile dışarı atılır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir