Dormansi Olayının Araştırılması

Dormansi genellikle, otsu, odunlu, tohumlu, soğanlı bitkilerde, ayrıca tohumlarda, yumrularda ve sporlarda çok yaygın bir biçimde oluşan büyüme gibi faaliyetlerin durması veya gerilemesi durumuna bitki aleminde dormansi adı verilmektedir. Dormansi olayı bazı durumlarda bir gün sürerken bazen de yüz günden fazla sürdüğü görülmüştür. 400 yıllık bazı toprak tabakalarında tohumlardaki canlılığın hala sürdüğü gözlemlenmiştir.

Bu olay bitkilerin depolanma sürelerini epeyce kolaylaştırdığından dolayı bitkiler açısından olumlu bir olaydır. Fakat bu durum tohumları çimlendirmek istendiğinde sorunlar yaşanabilir. Bu sebeple oldukça detaylı bir şekilde araştırılmıştır.

Tohumda Dormansi:

-Tohumların bazılarında sert tohum gömleğinin üstündeki mumsu tabaka suyu geçirmemektedir.

-Tohumların bazılarında oksijenin içeri geçmesine mani olan yapılar bulunmaktadır.

-Tohumların bazılarında sert tohum gömleği suyu geçirmektedir fakat bu durum embriyonun gelişmesine mani olur.

-Dormansiye sebep olan bir durum ise hardal tohumlarında ki yüksek CO2’dir.

Apikal Dormansi: Uç tabakada yer alan tomurcukların kendisinden alt tabakada bulunan tomurcuklara uyguladığı baskı sonucunda oluşur. Bitkilerin uç kısımları budandığı taktirde diğer tomurcuklar daha hızlı gelişme gösterir.

Kış Dormansisi: Soğuk ve ışıklanma zamanının tesiri sonucunda absisik asit türü hormonların oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Bu asit yoğunluğu azaldığı taktirde veya giberillin tesiri ile kırılmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir