Bir Köy Yerleşmesinin Beşeri Özellikleri

Nüfusu genellikle 2000’den az olan, geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan, cami, okul, orman gibi ortak mallara sahip, köylüler tarafından seçilen muhtar ve ihtiyar heyeti tarafından yönetilen en ufak idari birimlere köy denilmektedir.

Köy Yerleşmesinin Beşeri Özellikleri

-Köylerde yaşayan insanların sayısı 2000 den az olmaktadır. Genellikle bu sayı geçilmez ve az nüfusundan dolayı köyler çok fazla bir alan kaplamamaktadır.

-Köyü yöneten kişi muhtardır. Muhtar köyde yaşayanların oyları ile belirlenir. Ayrıca köyde muhtardan sonra danışman olarak ihtiyar heyeti bulunmaktadır.

-Köylerde herkesin kendisine ait bağı bahçesi vardır ve bunların hepsinin sınırları bulunur. Bunun haricinde tüm köy halkının kullandığı cami, okul gibi ortak alanlar mevcuttur.

-Köyde yaşayan insanlar geçimlerini tarımla uğraşarak ve hayvancılık yaparak sağlamaktadırlar. Ekonomileri bu şekildedir.

-Geçmişteki geleneklerine bağlı kalan köy insanları, nüfuslarının az olması sebebi ile birbirlerini iyi tanımaktadırlar. Bu yüzden köy insanları arasında sosyal bir dayanışma ve yardımlaşma söz konusudur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir