Vücut Sağlığı Nasıl Korunur

Hayatımız vücudumuzun sağlığına bağlıdır.bunun için, vücudumuzdaki bütün organların nasıl işlediğini bilmeli, bunların bozulmamasına dikkat etmeliyiz. İlk olarak, vücudumuzu bütünüyle sağlıklı, sağlam tutabilmek için beden eğitimine önem vermeliyiz.

Beden eğitimi vücudun çeşitli dokularına, organlara kuvvet kazandırır, kasların çalışmasını kolaylaştırır, organlara güç, çeviklik ve düzen verir, kemikleri sıkı tutar böylece kamburlukları biçimsizlikleri önler. Kasların iyi çalışması üzerine solunumun çapı genişler. Durgun haldeyken ancak 3,5 litre hava alabilen akciğerler, solunumun çapı genişleyince 5-6 litre hava alır. Vücuda giren oksijen artar.kan dolaşımı hızlanır. Damarlar rahat çalışır.

Beden hareketlerinin kalp üzerinde ki etkileri çok önemlidir. Bu hareketlerle kalp kası kuvvetlenir. Böylece damarlara her defasında 120 cm küpe kadar kan gönderebilir. Beden hareketi yapmayanlarda ise bu miktar 50-60 cm küpü geçmez hareketler sırasında kalp atışının artması normaldir. Bu hal vücudun beslenmesinde faydalı olur. Hareketlerden sonra kalp atışı (nabız) dakikada 200 e ulaşır yalnız yarım saate varmaz yeniden 70-80 e iner. Beden eğitiminin beslenme üzerindeki yararlı sonuçları da çok önemlidir. Normal olarak 1500-2000 kalori harcayan bir insan hareketlerden sonra 5000-10000 kalori harcar. Bu büyük kalori harcama dolayısıyla vücuttaki yağlar erir. İç salgı faaliyeti artar böbrekler, karaciğer, sindirim düzene girer. Terleme ile de vücuttaki zehirler dışarı atılır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir