Sindirim Bozuklukları Önlemek İçin Nelere Dikkat Etmeli

– İyi Çiğnemeliyiz; İyi çiğnenmemiş besinler tükürükle yeteri kadar karışamaz dolayısıyla nişastalı maddelerin sindirimi de güçleşmiş olur. Besinlerin midede kalma süresi uzar. Bağırsağa geçişleri zorlaşır mide sıkışmaları sancılara yol açar. Mide kasları yorulur, mide genişler.

– İştahlı Yemeliyiz; İştahsız yenilen bir yemekte tükürüğün mide salgısının miktarı da, etkisi de tam olamaz. Çünkü sindirim geç başlar üzün sürer.

– Kanımız Acıkınca Yemek Yemeliyiz; Mide belli saatlerde salgıya başlar. Boş mideye salgılanan öz su ise yanmalara, ekşimelere, yol açar. Önemli bir neden olmadıkça yemek saatlerinde değişiklik yapılmamalıdır.

– Çok Yemekten Kaçınmalıyız; Aşırı yemek mideyi şişirir. Bu da mide kaslarının esnekliğini kaybetmesine mide sarkmasına yol açar. Çok su içmekte mide öz suyunu sulandırdığından etkisini azaltır.

– Çok Yağlı Yememeliyiz: Yağların sindirimi güçtür. Yağlı besinler midede uzun süre kalır ve sindirimi güçleştirir. Bol miktarda safrayı gerektirdiği gibi proteinlerin emilmesini de zorlaştırır. Yağlı yemekler dolaşım hastalıklarına kalp yetersizliklerine de yok açar.

– Baharatı ve Tuzu Az Kullanmalı; bu maddeler midemizin iç zarını zedeler. Mide salgısını bozar ve mide ülserine neden olur.

– Çok Sıcak, Çok Soğuk Yiyecekleri Aç Karnına Yememeliğiz : mide boşsa bunlar mide zarına zarar verir. Sindirimi güçleştirirler. Gastrit denilen mide hastalığının başlıca nedeni çok sıcak çok soğuk yiyecek yemektir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir