Denizin, Güneşin Yararları ve Zararları

Deniz kıyılarında ki hava tozsuzdur ve daha temizdir içinde ozon gazı daha çoktur, biraz brom birazda iyot vardır bütün bunlardan dolayı sağlığımız için oldukça yararlıdır. Ozon derimizdeki kan dolaşımını hızlandırır. Solunumu kuvvetlendirir. Bunu sonucunda vücuttaki her türlü çalışma canlılık kazanır. İştah açılır ve sindirim düzelir.

Denize girenlerde hele çocuklarda önce bir ürperme olur soluk almada zorluk çeker gibi bir hal görünür. Yüz solar, çünkü kan içeri (karındaki, göğüsteki organlara, beyne) kaçmıştır. Bu durum kısa sürer. Yaşa ve bünyeye bağlı olarak titremeler ürpermeler uzun sürer ve tekrarlar. Böyle bir durumda hemen denizden çıkmalı kurulanmalı ve örtünmelidir.

Güneş banyosu vücuttaki gizli hastalıkları uyandırabilir. Örneğin vereme yatkın olan zayıf kimseler hele veremli olanlar güneş banyolarından son derece sakınmalıdırlar. Güneş banyosuna kalkışmadan önce mutlaka bir doktora görünüp izin almalı onun kontrolü altında bulunmalıdırlar. Yaşlılık ve hasta olanlar doktordan izin almadan denize girmemelidir. Göz iltihapları, damar sertliği, verem, kalp yetersizliği, böbrek iltihabı, astım, damla, şeker, romatizma, bronşit denize girmeyi yasak eden bazı şartlara bağlı kılan hastalıkların başlıcalarıdır. Gebeliğin ilerlemiş hallerinde denize girilmesi doğru değildir. Banyo yapılacak deniz suyunun temiz olması şarttır. Deniz duyunun mikropları oksitleyerek arıtma etkisi vardır ama bu çok süren bir işlemdir. Kalabalık plajların suyu çabuk kirlenir. Buralarda hastalık bulaşması olasılığı fazladır.

Lağım sularının, çöp dökülen yerlerin yakınında bulunan sularda denize girmek tehlikelidir. Çünkü deniz suları mikropları hemen yok etmez ve hastalıkların bulaşmasına yol açar. Denize girilecek yerlerin pislik kaynaklarında çok uzak olması önemlidir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir