Yemeklerden Zehirlenmelerin Nedeni Nedir

Evde sık sık olan, kimisi de ölümle sonuçlanan zehirlenmeler, en çok kaplardan, yemeklerden, ilaçlardan ve öldürücü gazları koklamaktan olur. Titiz davranılır, dikkat edilirse bu gibi kazalar kolayca önlenebilir

Yemeklerden zehirlenme daha çok bayat balık, bayat pasta bayat dondurma yumurtalı bayat çörekler, bozuk etler, pişirilirken içine düşen mikroplu ve zehirli böceklerden olur. Yiyeceklerimizi alırken, pişirirken dikkatli davranırsak tehlikeli olayların önüne geçmiş oluruz.

Zehirlenmeyi doğuranlardan biride ilaçlardır. Bunları zehirli zehirsiz diye ikiye ayıra biliriz. Zehirli, tehlikeli olan fare zehirli, DTT, lizol, tuz ruhu gibi ilaçlar, evlerde, mikrop öldürücü ve böcek öldürücü olarak kullanılır. Bunları ayrı bir dolapta, kilit altında saklamalı üzerine ad yazılmalıdır. İçinde yüksek ölçüde zehirli madde bulunan böcek öldürücü sert ilaçlar yapılırken odada kalmamak, evden dışarı çıkmak sonrasında da pencereleri açmak gerekir.

Doktorun bilgisi olmadan çok ilaç alanlar da zehirlene bilir. En basit haplar mesela aspirin, kinin, piramidon, optalidon gibileri de bunlar arasındadır. Kullanılan ilaçları çocukların erişemeyeceği yerde bulundurmak şarttır.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir