Türkiye’nin Toprak Ve Su Zenginlikleri

Yurdumuz maden bakımından zengin bir ülkedir. Başlıca madenlerimiz şunlardır :

Altın : Anadolu’nun eskiden beri altın bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Ancak altın madenlerinin çoğu bugün tükenmiş durumdadır. Boklar dağı çevresinde çıkarılar simli kurşun madeninin her tonunda 2-13 gr arasında altın bulunur.

Bakır : Yurdumuzun en önemli bakır madeni Ergani’dedir. Burası aynı zamanda dünyanın da en zengin bakır yataklarından biridir. Ayrıca Murgul’da da çok zengin bir bakır madenimiz vardır.

Cıva : Türkiye’nin birçok yerinde cıva varsa da bunların en önemlisi İzmir körfezinin Karaburun yarım adasındaki madendir.

Yurdumuz demir bakımından zengindir her bölgede demire rastlamak mümkündür.

Gümüş : Anadolu da eskiden beri işlenen bir madendir. Keban da, Bolkar dağında zengin gümüş madenleri vardır.

Krom : Dünyada en çok krom elde eden ülkelerden biridir. Krom en çok Antalya, Balıkesir, Hatay, Muğla, Elazığ, Eskişehir, Kütahya, Bursa ve İçel de bulunur. Yurdumuzda yüzü aşkın krom madeni vardır. Bunlardan Ergani bakır bölgesinde ki Guleman krom yatakları dünyanın en büyük krom madenidir. Fethiye, köyceğiz, Marmaris bölgelerinde de zengin krom yatakları vardır.

Magnezyum : Bu madenin cevheri magnezit yurdumuzda Eskişehir yakınlarında bulunur.

Manganez : Çelik sanayisinin en önemli maddelerinden biridir. Bugün yurdumuzda 300 kadar manganez yatağı vardır. Bunlardan en önemlileri, Afyon, Biga, Sapanca, Finike, Fethiye dedir. Karadeniz kıyısında Ereyli ve Hopa çevrelerinde önemli manganez yatakları vardır en zengin manganez yatağımız Fethiye dekidir.

Volfram : Yurdumuz dünyada 3. Geliri Uludağ da zengin volfram yatakları bulunmuştur. Ayrıca Eskişehir, Kırşehir ve Yozgat’ta da vardır.

Borasit : Dünyada ilk kez yurdumuzda bulunmuştur Bandırma ve Balıkesir arasında Sultan çayırda zengin borasit yatakları vardır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir