Başlıca Dış Kuvvetleri Araştırma

Yeryüzünde oluşan ve yeryüzünün şeklini meydana getiren hareketlerin yarısını iç kuvvetler oluşturmaktadır. İç kuvvetlerin etkisi kadar dış kuvvetlerin etkisi de yer şekillerinin oluşmasında büyük ölçüde rol oynamaktadır. Dış kuvvetler yeryüzünde birçok değişik şekli oluşturmaktadır.

Yeryüzüne etki eden dış kuvvetler şunlardır:

– Çözülme: Çözülme olayı sık görülen bir dış kuvvettir. Yer küreyi oluşturan unsurların kimyasal ve fiziksel açıdan değişikliğe uğraması sonucunda bu unsurlar özelliklerini kaybeder ve içlerinde bulundurdukları bileşenlerin bağları zayıflar.

– Kütle Hareketleri: Kütle hareketleri adında da anlaşılacağı üzere yeryüzü parçalarının yer değiştirmesi sonucunda oluşmaktadır.

– Sular: Akarsular, yeraltı suları ve seyelan dış kuvvetler olarak bilinmektedir. Akarsular aşındırma etkisi ile yeryüzü şekillerini değiştirmektedir. Yeraltı suları toprak altında birikerek farklı değişimler yaratırlar. Seyelan ise genelde yağışlardan sonra oluşan akıntıdır.

– Buzullar: Buzullar erimeleri halinde yeryüzünde büyük değişikliklere yol açarlar. Ayrıca devamlı hareketli olan buz kütleleri aşındırma ve taşıma gibi olaylara yol açarak şekillerin oluşmasında rol oynar.

– Rüzgarlar: Rüzgarlar şiddetleri ne kadar az ya da fazla olursa olsun yeryüzünde bulunan maddelere çarparak onları aşındırır ve şekillerini değiştirmektedir.

– Dalgalar ve Akıntılar: Dalgalar ve akıntılar da oluştukları bölgeleri aşındırarak şekillerini değiştirmektedir.

– Organik olaylar: Bu dış kuvvet ise adında da belli olacağı gibi insanlar ve diğer canlılar tarafından meydana gelen olaylardan oluşmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir