Güneş Nasıl Oluştu, Güneşin Katmanları ve Yapısal Özellikleri

Güneşin oluşumuyla ilgili birçok kuram ortaya atılmıştır. Günümüzde en geçerli kurama göre güneş sistemi çok yüksek sıcaklıkla kendi ekseni etrafında dönen toz ve gaz kütlesiydi. Bu kütle zamanla soğuyup büzüşmeye başladı. Merkezde çekirdek konumundaki güneş il etrafında dönen gezegenler ve diğer gök cisimleri oluştu

Güneş çok büyük ve ışıldayan gaz topu gibidir. Güneşin yapısında %81 oranında hidrojen, %18 oranında helyum ve yaklaşık %1 oranında da diğer gazlar bulunmaktadır. Güneş enerjisinin kaynağı hidrojen atomlarının parçalanarak helyum gazına dönüşmesi sırasında açığa çıkan enerjidir. Güneşin dünyaya olan uzaklığı yaklaşık 150 milyon km’dir. Kütlesi dünyanın kütlesinin 300 bin katıdır. Yaşı ise yaklaşık 5 milyar yıldır. Güneş atmosferi 3 katmandan oluşur.

* Işık Küre (fotosfer) : Güneşin dünyadan Görünür yüzeydedir. Kalınlığı 300 km olan inca bir kaymandır

* Renk Küre ( Kromosfer) : Güneş tutulması sırasında görülen parlak ışık arkasıdır. Yaklaşık 600 km kalınlığındadır. Sıcak(ergimiş), magmamsı maddelerden oluşmuştur.

* Taç küre (krona) : renk küreyi saran gaz tabakasıdır. Gün ışığında çıplak gözle görünmez. Güneş enerji isin üretildiği bölgeye özek bölgesi denir. Özerk bölgesinin de parçalanarak helyum gazına dönüşür ve çok büyük miktarlarda enerji açığa çıkar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir