Hormonal Sistemdeki Salgı Bezleri

– Hipofiz Bezi : Beyin tabanında bulunur. Sinir sistemiyle hormonal sistem arasındaki bağlantıyı sağlar. Büyüme hormonu sağlar bu hormonun fazla salgılanması durumunda devlik az salgılanması durumunda cücelik görülür. Deriye renk verici maddeleri uyaran hormon hipofizden salgılanır. Vücudun su ve idrar dengesini sağlar ve kan basıncını düzenleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca düz kasların çalışmasını düzenler. Dişilerde sür bezlerinin çalışarak süt üretmesini sağlayan hormonu salgılar.

– Epifiz Bezi : Beyinde bulunur. Çocuklarda üreme organlarının gelişmesini engeller. Yetişkin bireylerde ve hayvanlarda üreme dönemlerini düzenler

– Tiroid Bezi : Gırtlağın iki yanında bulunup ürettiği tiroksin hormonu metabolizma hızına ve büyümeye etkilidir. Tiroksin hormonu iyot varlığında sentezlenir tiroid bezinin ürettiği kalsitonin hormonu ise kalsiyum miktarının ayarlanmasında görevlidir. Kandaki kalsiyum ve fosfatın kemiklere geçmesini sağlar. İyot eksikliğinde tiroid bezi büyüyerek guatr hastalığına neden olur.

– Paratiroid Bezi : Tiroid bezinin arka tarafında 4 tane mercimek büyüklüğünde bezdir. Ürettiği parathormon kalsiyum ve fosfor miktarının ayarlanmasında görevlidir. Parathormon çok salgılandığında kemiklerdeki kalsiyum kana geçer, kandaki kalsiyum miktarı artar, iskelet zayıflar ve kasların çalışması bozulur. Parathormon az salgılandığında ise kandaki kalsiyum miktarı azalır ve kas kasılması hastalığı (tetani) görülür.

– Timüs Bezi : lenfosit oluşumu ve cinsiyet gelişimi üzerine etkili olduğu sanılmaktadır.

– Böbrek Üstü bezi : Böbreklerin üst tarafında bulunur ve kabuk bölgesinden kortizol, aldosteron ve androjen öz bölgesinden adrenalin ve noradrenalin hormonları salgılanır.

– Eşeysel Bezler :

a- Testisler (Er Bezleri) : Erkeklik hormonu olan testosteronu salgılar.

b- Ovaryumlar (Yumurtalıklar) : Dişilik hormonu olan östrojeni salgılar.

– Pankreas : Hem İç hem de dış salgı yaptığından karma bez gurubuna girer. İnsülin ve glukagon hormonlarını salgılar bu hormonlar kandaki glukozun normal düzeyde kalmasını sağlar. Bu hormonlardan insülin yetersiz salgılandığında şeker hastalığı oluşur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir