Üreme Sistemi

Üreme bir canlının kendine benzer yeni canlılar yapması olayıdır. Üremenin temel amacı soyun devamını sağlamaktır. Eğer bir canlı üremezse o canlı türü yok olur. Üreme olayı canlıların ortak özelliklerinden biridir. Üremiyi sağlayan hücrelere üreme hücreleri denir. Hücreler üreme organlarını organlarda üreme sistemlerini oluşturur.Üreme sistemi erkek ve dişide farklılık gösterir.

– Dişi üreme organları ; yumurtalıklar (ovaryum), yumurta kanalı, döl yatağı(rahim-uterus), vajinadır.

Dişi üreme hücrelerine yumurta denir. Yumurta yumurtalıklarda üretilir. Yumurtalıklar karın boşluğun alt kısmında bulunur. Ergenlik çağında (10-17 yaş) her ay yumurtalıkta gelişen bir yumurta kanalından dışarı bırakılır. Bu olaya ovulasyon (regl) denir. Aylık periyotlarla süren bu olay 45-50 yaşlarına kadar devam eder. Yumurta oluşumunun son bulduğu evreye ise menopoz denir.

– Erkek üreme organları; testisler (erbezleri), sperm kanalı, seminal kesecik, penistir.

Erkek üreme hücresine sperm denir. Spermler testislerde yer alan seminifer tüpçüklerinde üretilir. Testisler 2 tane olup vücut dışına sarkan bir torba içindedir. Erkeklerde idrar ve sperm aynı kanalla dışarı atılır. Dişi ve erkek üreme organları ve ayrıca dişi ve erkek hormonu üretir. Dişi hormonu (esteron ve progesteron) yumurtalıklarda, erkek hormonu testosteron (androjen) ise testislerde üretilir. Bu hormonların salgılanması hipofiz bezinin kontrolündedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir