Vitamin Çeşitleri

Vitaminler vücutta düzenleyici görev üstlenir A,B,C,D,E ve K olmak üzere altı vitamin çeşidi bulunmaktadır.

A vitamini : Görevi iyi görmeyi sağlamak ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olmaktır. Karaciğer, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, yeşil ve sarı yapraklı sebzeler, havuç, domates ve meyvelerden kayısı ve portakal da bulunur.

B vitamini : Görevi sinir sisteminin düzenli çalışmasında rol almaktır. Karaciğer, et, süt, yumurta gibi hayvansal kaynaklarla yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde bulunur.

C vitamini : Görevi kan damarlarının kuvvetlenmesinde vücudun mikroplara karşı korunmasında rol almaktır. Maydanoz, kivi, biberiye, asma yaprağı, çilek, ıspanak, mandalina da bulunur.

D vitamini : Kemik ve diş gibi vücut dokularının gelişmesine yardımcı olmaktır. Süt, balık, balık yağı, peynir, güneş ışığında bulunur.

E vitamini : Hayvanlarda üremeye ve yavrularının gelişmesinde yardımcı olmaktır. Yeşil yapraklı bitkiler, yağlı tohumlar, tahıl taneleri ve baklagillerde bulunur.

K vitamini : Kan yapımında görev alır ve kanamalarda kanın pıhtılaşmasını sağlar. Ispanak, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve balıkta bulunur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir