Yayların Esnekliği Düzeneği

Üzerlerine bir ağırlık uygulanan bazı cisimler ağırlıktan dolayı şekil değiştirebilirler. Ancak üzerlerindeki ağırlık kalktığı zaman tekrardan eski şekillerini almaktadırlar. İşte bunun gibi cisimlere Esnek Cisimler denilmektedir. Bazı cisimlere bir kuvvet uygulandığında o cismin şekli değişir ama kuvvet ortadan kalktığında cisim eski haline geri dönmez. Bu tür cisimler esnek değildirler. (Örnek: Cam macunu)

Esneklik denildiğinde çoğumuzun aklına gelen ilk cisim yaydır. Yay ve ona benzer cisimler esnek yapıdadır. Şekilleri çok çabuk ve kolay yollarla değiştirilebilir. Sonra da tekrar eski halini almaktadır.

Yayların esneklik düzeneğinde iki önemli faktör vardır. Bunlar yayın kalınlığı ve yayın cinsidir. Yayın esnek olması onun hangi maddeden yapıldığına ve ne kadar kalın olduğuna bağlıdır. Örneğin uzunlukları ve kalınlıkları aynı iki yayı bir yere asalım. Fakat yaylardan bir tanesi bakır yay diğeri ise demir yay olsun. Bu durumda yaylara uygulanan kuvvette bakır yayın daha fazla uzadığını görürüz. Bunun sebebi yayın yapıldığı madde ile alakalıdır. Aynı örneği iki bakır yay üzerinde deneyelim. Yayların uzunlukları eşit ikisi de bakırdan yapılmış ancak kalınlıkları farklı olsun. Bu iki yaya uygulanan kuvvet sonucunda ince olan yay daha fazla uzama göstermiş olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir