Dünyada Görülen Toprak Çeşitleri

Dünyada görülen toprak çeşitleri

  • Taşlı Topraklar: Taşlı toprakların yaklaşık olarak yüzde seksenini taşlar, geri kalan kısmını ise topraklar oluşturmaktadır. Taşlı toprakların havalanması da kolay olmaktadır. Fakat taşlı topraklar kapasiteleri az olduğu için suyu çok fazla tutamazlar. Ayrıca besin gereksinimleri de oldukça azdır.
  • Kumlu Topraklar: Kumlu toprakların yaklaşık olarak yüzde sekseni kumdan oluşur. Bu tür toprakları işlemek de oldukça kolaydır. Kumlu topraklar suyu tutamazlar ve bu sebeple bol suya ihtiyaç duyarlar. Bu tür topraklar besin bakımından verimsizdir. Kumlu toprakların içerisinde bol miktarda asit bulunmaktadır.
  • Tınlı Topraklar:  Tınlı toprakların çoğunluk kısmı kumdan oluşurken geriye kalan kısmı da kilden oluşmaktadır. Bu topraklar kolay işlenebilir ve bu sebepten dolayı da tarım alanında çok sık kullanılan toprak çeşidi olarak bilinir.
  • Killi Topraklar: Killi toprakların yarısından fazlası kilden oluşmaktadır. Suyu tutabilme kapasiteleri oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı tava gelme süreleri geçtir. Bu tür topraklar tava gelmeden işlendiği taktirde topraktaki besin zarar görür. Killi toprakların işlenmesi oldukça zordur.
  • Marnlı Topraklar: Marnlı topraklar kum, çakıl, humus ve kilden oluşmaktadır. Bu topraklar genellikle bağcılık için kullanılmaktadır.
  • Humuslu Topraklar: Humuslu topraklar hem bulunduğu kayanın minerallerini hem de bitkilerdeki kök, dal ve yaprak kısımlarını da içerisinde bulundurmaktadır. Humuslu toprağın rengi siyahtır. Renginin kapalı olması sebebiyle ısınması erken olur ve çabuk tava gelir. Su tutma kapasiteleri fazladır ve besin bakımından yeterince zengindir.
  • Kireçli Topraklar: Bu toprakların içerisinde kil, humus, kireç ve kum bulunmaktadır. Kalın bir tabaka oluşturdukları için suyu geçirmezler. İşlenmeleri oldukça zordur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir