İnsanın Doğa İle Mücadelesi Hakkında Yazı

İnsanlar çevreyle iç içe olmalarına rağmen yaşadıkları bu alanları bilinçsiz bir şekilde kirletiyorlar. Örneğin; Motorlu araçların egzozlarından çıkan dumanlar havanın kirlenmesine neden oluyor. Ayrıca egzozdan çıkan bu karbonmonoksit gazının çevreye yayılması insan sağlığını olumsuz şekilde etkiliyor. Ayrıca bu kirlilikten dolayı kanser olasılığının artması, nefes alıp vermede yetersizlik gibi çeşitli hastalıklarla karşılaşılıyor. Hava kirliliğinin diğer bir nedeni ise yangınlardır. Bu yangınlara insanlarda neden olduğu gibi doğanında etkisi vardır. Doğanın neden olduğu yangınlar; küresel ısınma, yanardağ patlamaları vb. nedenlerden oluşur. İnsan kaynaklı yangınlar ise, atılan sigara izmaritleri, cam şişelerin ısınması sonucu oluşan yangınlar. Yangınlar binlerce canlı öldürmekte ve yaşam alanları yok etmektedir. Böylece ekosisteminde dengesi bozulmaktadır. Orman yangınları oksijen kaynaklarımızın da yok olmasına neden olur.

Katı atıklar insanların çevreye verdiği zararlardan bir diğeridir. İnsanlar doğada yok olmayan süt ve su kapları, piller, deterjan kutuları poşet vb. malzemeleri çevrede bırakarak çevrenin kirlenmesine neden olmaktadırlar. Bu doğada yok olmayan atıkları geri dönüşüme vererek bir nebzede olsa çevrenin kirlenmesine engel olmuş oluruz.

Kullanılan kozmetik ürünlerde çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir. Parfüm deterjan gibi malzemelerin kullanılması ve çevreye yaydığı gazlar hem çevre kirliliğine yol açmakta hem de insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Astım. Kanser gibi hastalıklara neden olmaktadır. Parfümden çıkan bu gazlar ozon tabakasına da zarar verir ve bununla beraber küresel ısınma meydana gelir.

İnsanlar daha bilinçli bir şekilde hareket edip doğayı geri kazanmak için çalışmalar yapmalıdır. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşam sağlanmış olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir