Lambaların Parlaklığı Düzeneği

Çevremizi net bir şekilde görmek için ışığa gerek duymaktayız ve bu ışığın çevremizi aydınlatmasına da lamba yardımcı olmaktadır.

Kablo, ampul, duy ve pil ile bir elektrik düzeneği oluşturalım. Bu malzemelerin her birini bir kablo ile düzenli bir biçimde birbirlerine bağlayalım. Eğer kablolar düzgün bir şekilde bağlanmış ise veya herhangi bir kopma ya da bağlantı sorunu oluşmamışsa lambaların yandığını görürüz. Buna ek olarak bu elektrik devresine bir adet de anahtar bağlayın ve lambanın yanıp sönmesini siz kontrol edin.

Basit bir düzenekle kurulmuş elektrik devrelerinde, devrede bulunan farklılıklar lambanın parlaklık düzeyini belirlemektedir. Oluşan bu farklılıklara değişken denir ve değişkenler üç şekilde incelenir. Bunlar bağımlı, bağımsız ve kontrol edilen değişkenlerdir.

Pilleri eşit olan bir elektrik devresine bir adet, diğerine ise üç adet ampul bağladığınızda bir adet ampul diğer üç ampule göre daha fazla ışık verir. Bunun sebebi diğer üç ampulün enerjiyi paylaşmasındandır.

Yine aynı elektrik düzeneğinin birine bir adet pil ve bir adet ampul yerleştirelim. Diğer düzeneğe ise bir ampul ve üç pil yerleştirelim. Bu durumda pilin fazla olduğu düzenekte ampulün verdiği ışık daha fazla olmuş olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir