Su Kaynaklarının Tükenmemesini Önlemek İçin Siz Neler Yapardınız Veya Neler Yapıyorsunuz

Su kaynaklarının tükenmemesi için neler yapmalıyız?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki yaşamımızdaki her damla suyun bizim için çok büyük bir önemi vardır. Bu yüzden bir damla suyu bile israf etmememiz gerekmektedir. Çevresine duyarlı her insanın ve geleceğini düşünen her bireyin su tasarrufu yapmaya özen göstermesi dünyamız açısından oldukça önemlidir. Peki su kaynaklarının tükenmemesi için bizler neler yapabilir?

Öncelikle kendi çevremizde ufak çaplıda olsa su tasarrufuna başlamalıyız. Evimizde bulunan her musluğu kontrol ettirip damlayan musluk varsa bir an önce tamir işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu sayede ufak bir başlangıç yapmış oluruz.

Yine aynı şekilde evimizde yer alan musluklarda ki ya da duştaki başlıkların normale göre daha az su akıtanları tercih edilmektedir. Bu şekilde de su tasarrufu yapmış oluruz.

Çok sık yaptığımız gereksiz su harcamalarından bir tanesi de dişlerimizi fırçaladığımız zaman açık bırakmış olduğumuz musluklardır. Dişlerimizi fırçalarken muslukları kapatmalı ve gereksiz su harcamasından kaçınmalıyız.

Kimimiz duş alırken çok fazla oyalanırız. Hatta bazılarımız evlerinde küvet varsa o küveti doldurarak duş alırlar. Bu yanlış bir davranıştır ve boşuna su israfıdır. Bunun yerine duş alırken süreyi kısa tutmalı ve küveti doldurmadan duş almalıyız.

Her gün en az 4 defa tuvalete girmekteyiz ve her tuvaletten sonra sifonu çekmekteyiz. Çektiğimiz o sifon sonucunda yaklaşık olarak 5 günlük içme suyunu israf etmiş oluruz. Bu yüzden sifon ayarlarını düşürmeliyiz ve sifona sonuna kadar değil minimum şekilde basmalıyız.

Bunların haricinde çamaşır ve bulaşık makinelerini içleri tamamen dolmadan çalıştırmamalıyız.

Son olarak sıcak suyua ihtiyaç duyduğumuzda sıcak suyun akmasını beklerken onca su boşa akmaktadır. Bunun yerine o suları bir kovaya doldurup daha sonra tekrar kullanabiliriz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir