Üç Boyut Ve Hologram Araşttırılması Ve Örnekler Toplanması

Lazer ışınları ile yapılan görüntülü etkinliklere holografi denilmektedir. Holografi tekniği üzerinde ilk çalışmaları Dennis Gabor gerçekleştirmiştir.

Holografi tekniği ile fotoğraf tekniği arasında bir takım farklılıklar vardır. Hologram tekniğinde tüm ışık dalgalarının üç özelliği bulunmaktadır. Bunlar dalga yüksekliğine bağlı şiddet, dalga boyuna bağlı rengi ve son olarak da doğrultusudur. Siyah-beyaz fotoğrafların gümüşlü bir levha üzerinde çekilmiş hallerinde ışıkta oluşan şiddet değişiklikleri kaydedilmektedir. Aynı şekilde renkli fotoğraflarda da dalga boyunun yapmış olduğu değişiklikler kaydedilebilir. Ancak hologramda ayrı ayrı olmamak üzere hem ışığın şiddeti hem de ışık dalgalarının oluşturduğu doğrultu aynı anda kaydedilir ve sonucunda ortaya çıkan cisim bize üç boyutlu olarak gözükmektedir. Cisimlerden yayılan ışıkların fotoğrafları çekilerek üç boyutlu görüntüler elde etmek mümkündür.

Hologram tekniği üç boyutlu görüntülerden daha da etkileyici bir duruma gelmiştir. Bu teknik sayesinde çok önemli depolama sistemlerinin oluşturulması sağlanmıştır. Birbirini takip eden film sayfalarının hologramları kalın fotoğraf film tabakalarının içlerinde oluşturulabilir. Sanat müzelerinde gösterilen tablolar hologram tekniği ile sunulmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir