Biyoloji Bilimindeki Gelişmenin İnsanlığa Katkısı

Son zamanlarda insanlar biyoloji bilimindeki ilerlemelerden daha fazla yararlanmaya çalışıyor. İnsanlar bu yeniliklerden faydalanmaya devam ettikçe yeni gelişmelere imkan sağlanıp insanlığa yapılan katkılar git gide artıyor. Biyoloji bilimindeki ilerlemelerin insan oğluna katkılarını somut birkaç olayla örneklendirebiliriz.

*İngiliz araştırmacılar, insan yumurtasında ve sperminde ki zararlı genlerin nasıl alınacağını buldular. Bu sayede bazı kalıtsal rahatsızlıkların yok edileceği düşünülüyor. Bu yolla, hastalıklara sebep olan gen çiftleri yumurtanın döllenme işleminden önce değiştirilerek yeni nesillere sağlıklı genler aktarılabilecektir.

*Biyologlar, insanların geçmişte yaşadıkları bazı olayları anımsayamayışları sebepleri üzerindeki çalışmalarını devam ettiriyor. Bu rahatsızlığa iyi gelebilecek ne gibi yeni ilaçlar gerektiği hala araştırılıyor.

*Prof. Walter Gehring (Valter Geğring) ve araştırma ekibi, sirke sineğinin genetik yapısını değiştirerek yaşam süresini uzatmayı başardı. Bu sonucu diğer canlılar için de geçerli olabileceği düşüncesiyle fare ve tavşanlarla buna benzer deneyler yapmaya çalışıyorlar.

*Hamilelik süresi yaklaşık olarak 20 hafta olan bir keçi yavrusu 17. haftada keçinin rahminden alındı. Bu alınan yavru, hazırlanan yapay rahme konularak üç haftada gelişmesini tamamladı. Bu yapay döl yatağı (rahim) içinde erken doğan (prematüre) bebeklerin yaşatılıp geliştirilmesi çalışmaları sürdürülüyor.

*1997 yılı sonunda, yapay ortamda insan derisi üretmek için Rusya “Viroloji ve Biyoteknoloji Bilim Merkezi” patentini aldı. İnsandan alınan 1 cm2 lik deri, özel besleyici bir ortama konup on gün bekletiliyor. Bu süre içinde yeni deri hücreleri yetişiyor. Yetişen hücre sayısı, insan vücudunda 1 m2 lik deri yüzeyinin tedavi edilebilmesini sağlayacak kadar oluyor.

Biyolojideki her yeni gelişme sağladığı imkanlarla insanların daha sağlıklı yaşamaları için amaçlanıyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir