ABD’nin Kurulması İle İlgili Sunu Hazırlama

İspanyollar, Amerika’yı 1492’de keşfetmişler ve daha sonra Portekizliler, İngilizler ve Fransızlar bu kıtadan toprak aldılar. İngilizler, Amerika’daki topraklarını genişletip daha sonra İngiltere de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler yerleşerek koloniler kurdular. ABD’nin temelini 18. yüzyıl ortalarına doğru 13’e yükselen koloniler oluşturmuştur.

Kolonilerin İngiltere’ye bağlı olan kısmı İngiliz Kralı’nın atadığı bir vali tarafından yönetiliyor ve Amerika’da yaşayan bu insanların İngiltere deki özgür vatandaşlarından hiçbir farkı yoktu. 1756-1763 yılları arasında yapılan Yedi Yıl Savaşları İngiltere’nin ekonomik durumunun sarsılmasına yok açtı. İngiltere’nin ekonomik durumu bozulunca bu durumu düzeltmek için yeni vergiler koyması, Amerika’daki kolonilerin tepkisiyle karşılaştı.

*1774’te 1. Filedelfiya Kongresi’nde İngiltere ile savaşa karar verildi.

*1776 yılında 2. Filedelfiya Kongresi’nde 13 sömürge, bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu kongrede İnsan Hakları Bildirisi kabul edildi ve onaylandı.

*Hollanda, Fransa ve İspanya’dan yardım alan koloniler, İngilizleri yendiler. Yenik duruma düşen İngilizler, barış istemek zorunda kaldı ve 1783’te ülkeler arasında Versaille (Versay) Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma şartlarına göre:

*İngilizler, 13 sömürgenin bağımsızlığını tanıdılar.

*Senegal’i ve Antil’lerden bazı adalar Fransa’ya verildi. Bağımsızlıklarını ilan eden eyaletler, bir araya gelerek 1787 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ni kurdular.

ABD’nin Kuruluşunun Sonuçları

* İnsan Hakları Beyannamesi ilan edilerek demokratik bir rejim kurulmuş ve Avrupa’ya örnek olmuştur.

*Avrupa’ya karşı denge unsuru olmuştur aynı zamanda kültür ve medeniyeti yeni bir yayılma alanı bulmuştur.

*Göçler Avrupa’daki işsizliği azaltmış, siyasi ve dini kavgalar önemini kaybetmiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir