Fatma Aliye’nin Dilinden Kendi Hayatı ve Dönemine Ait Bilgilerin Verildiği Sunu Hazırlanması

1862 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Fatma Aliye hanım Türkiye’nin ilk kadın romancısı olarak bilinmektedir. İlk kadın romancı olmasının yanı sıra felsefe alanında da başarı sağlamış ilk Türk kadınıdır. Ayrıca kadın haklarına önem veren ve kadın-erkek eşitliğini savunan ilk kadın yazardır. Türk edebiyatında ilk çeviriyi yapan ve hakkında monografi yazılan ilk yazar yine Fatma Aliye hanımdır.

Fatma Aliye hanım, Ahmet Cevdet paşanın kızıdır. Babası Ahmet Cevdet paşanın konağında birçok özel ders almıştır. Fransızca, tarih, edebiyat ve felsefe gibi dersleri bu konakta özel öğretmenler eşliğinde görmüştür. Fransızca eğitimi alan Fatma Aliye ilk çevirilerine bu dilden olan George Ohnet’in Volente eseri ile başlamıştır. Ancak bulunduğu dönem içerisinde kadınların edebiyatla ilgilenmelerine sıcak kanlı yaklaşılmadığı için çevirisi Meram olarak kendi ismi ile değil ”Bir kadın” olarak yayınlanmıştır. Daha sonraları ise yayınlanan pek çok eseri Mütercime-i Meram adında yayınlandı. Yazmış olduğu kitaplar birçok dile çevrildi. Bunlardan bir tanesi olan anı kitabı Nisvan-ı İslam, Arapça, Fransızca ve İngilizceye çevrilmiştir.

Gençlik dönemlerinde felsefe dikkatini çekmiştir ve gözlem gücünü kuvvetlendirmiştir. Felsefeye olan ilgisini kaybetmeyen Fatma Aliye gün geçtikçe çok daha fazla kitap okumaya başlamış hatta babası ile felsefik tartışmalar içerisine girmiştir. İlk felsefe kitabını 1904 senesinde yazdı. Bu kitabında felsefe tarihini anlattı ve iki kısıma ayırdı. İlk kısımda ilk çağ felsefesini anlatırken ikinci kısımda İslam felsefesinden bahsetmiştir.

En önemli romanı ”Muhadarat’ın” konusu, ilk defa aşık olan bir kadının o aşkı unutabileceğini anlatmaya çalışmıştır. Udi isimli felsefik romanında müzik ve felsefe ilişkisinden bahsetmiştir. Fatma Aliye hanım 1936 senesinde hayatını kaybetmiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir