Plevne Marşı Eşliğinde Plevne Savunması ve Gazi Osman Paşa ile ilgili Sunu Hazırlanması

24 Nisan 1877 tarihinde Ruslar Osmanlı’ya bir savaş açmış ve bu savaş Plevne şehrinde gerçekleşmiştir. Bu savaş sırasında Türk ordusunun başında Gazi Osman Paşa bulunmaktaydı. Türk ordusunun başında bulunan Osman Paşa aldığı emir üzerine hemen yola çıkmış ve Plevne’ye gitmiştir. Plevne’ye ayak basar basmaz Rusların saldırısına uğrayan Türk ordusu bu saldırıdan üstünlükle ayrılmış ve ilk Plevne zaferine ulaşmıştır.

Şehre ayak basar basmaz düşmana üstünlük sağlayan Osman Paşa, Rusların üzerine yürümemiş, ordusunu düzenlemiş ve askerlerini yeni bir savaşa hazır konuma getirerek düşmanın gelmesini beklemiştir. Sonunda Osman Paşa’nın beklediği olmuştur ve Ruslar saldırıya geçmişlerdir. Çok çetin geçen bir savaş olmasına rağmen Ruslar yine umduklarını gerçekleştirememiş ve geri çekilmişlerdir.

Tüm şehir Rus donanmaları ile çevrili olmasına rağmen Osman Paşa ve komutasındaki ordusu düşmandan çekinmemiş ve her saldırıya başarılı bir şekilde yanıt vermişlerdir. Ruslar Plevne’yi ele geçirmeyi kafalarına koymuşlardır ve Rumlardan yardım istemişlerdir. Rumların da desteği ile defalarca saldırı düzenleyen Ruslar, hiçbir yardım almayan Osman Paşa komutasındaki Türk ordusu karşısında tekrar tekrar geri çekilmek zorunda kalmışlardır.

Aradan aylar geçtikten sonra yemekleri tükenmeye başlayan Türk ordusu karşı atak için hazırlanmaya başlamıştır. Dört bir yanı düşman askerleri ile çevrili olan Plevne’de 10 Aralık 1877 tarihinde kanlı bir savaş gerçekleşmiş, birçok Türk askeri şehit düşmüş ve Ruslar Osman Paşayı tutsak almışlardır. Rus çarı Osman Paşayı saygı ile karşılamış ve kılıcını vermek isteyen Osman Paşadan kılıcını almamıştır. Plevne’de üstün bir savunma anlayışı sergileyen Osman Paşa, bu savaştan sonra Gazi unvanını almıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir