Deniz Suyunun Arıtılması, Çevremizde’ki Su Kaynakları

Dünyanın büyük bir bölümü deniz suları ile kaplıdır. Ancak bu deniz suları doğrudan içilememektedir. Aynı zamanda endüstri alanında da herhangi bir şekilde kullanılmamaktadır. Bazı hayvanlar deniz suyu içerek uzun bir süre hayatta kalabilmektedir. Fakat bu durum insanlar için geçerli değildir. Deniz suyu içen bir insan aşırı tuz miktarından dolayı kısa bir sürede susuzluktan hayatını kaybedebilir.

Eskiden de kullanılmış bir yöntem olarak damıtma işlemi ile deniz suyunun arıtılması mümkündür. Deniz suyunu kaynatma esnasında oluşan buhardan saf su elde etmek yani damıtma işlemi eskiden de kullanılan bir yöntemdi. Deniz suyunun arıtılmasında kullanılan bir başka yöntem ise basınç uygulama yöntemidir. Bu yöntemde deniz suyuna basınç uygulanır ve suyun içerisindeki tuz sudan ayrılır.

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte damıtma işlemleri yerini daha kolay ve daha sağlam yöntemlere bırakmıştır. Düşük maliyette ve diğer yöntemlere göre daha başarılı bir sonuç elde edilen en güncel yöntem Reverse Osmoz yöntemidir. Ancak günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile denizden su elde etme işleminin yatırım maliyeti oldukça düşmüştür. Bu sebeple yatırım maliyeti yerini işletme maliyetine devretmiştir. İşletme maliyetinde ise elektrik enerjisi ön plana çıkmaktadır. Bu günlerde kullanılan yöntemler ile elektrik tüketim maliyeti her metreküpte 2.2 kW’a kadar azaltılmıştır. Dünyamızda bilinçsizce tüketilmekte olan tatlı su kaynakları gün geçtikçe azalmaktadır. Bu yüzden deniz suyundan tatlı su elde etme işlemi büyük bir önem kazanmış durumdadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir