TUBİTAK Kurumunun Özelliği Ve Çalışması

TÜBİTAK kurumunun özelliği ve çalışması

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 1963 senesinde Cemal Gürsel tarafından kurulmuştur. Öncelikli hedefi bilim ve teknolojidir. İnsanları bilime ve teknolojiye yönlendirme doğrultusunda hareket etmeyi amaçlar.

TÜBİTAK’ın vizyonu bilim alanında ve teknolojik alanda paylaşımcı bir duruş sergilemektir. Sürekli yenilikçi ve yeniliklere açık olarak faaliyet gösterirler. Toplumumuzda yer alan insanların belirli bir düzeye gelmeleri için çaba sarf ederler. Gerek sosyal anlamda gerekse ekonomi alanında kaliteyi yükseltmeye çalışıp çağdaş uygarlıklar düzeyine getirilmesini hedefler.

TÜBİTAK ülkemizin refahını sağlamak ve rekabet gücünün üst düzeyde olmasını devamlı kılmak amacındadır. Bulunduğu toplum içinde her kesime hitap eden ve alakadar olan kurumlar ile işbirliği içerisinde olup diğer uluslar ile bilim ve teknoloji alanındaki var olan politikalarını geliştirmeyi amaçlamışlardır. Aynı zamanda amaçları doğrultusunda temellerini sağlam atıp altyapıya gerekli desteği sağlamaktadırlar. Bilim ve teknolojiye büyük önem vermişlerdir ve bunu en ileri düzeye taşımaya çalışmaktadırlar. Ayrıca çeşitli bilimsel dergiler ve bilim kitapları yayımlamaktadırlar. Bu kurumun karar organı Bilim Kuruludur ve bu Bilim Kurulu çalışma ilkeleri ve kurumun politikasından sorumludur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir