Karbon Monoksit Zehirlenmesinin Nedenlerini Araştırılması

Karbonmonoksit gazı gaz yağı, benzin, doğal gaz, tüp gazı, kömür ve odun gibi yapısında “karbon” barındıran yakıtların yanması ya da tam anlamıyla yanmaması sonucunda meydana gelen dumanda yer alan zehirli bir gazdır. Tatsız, kokusuz, renksiz olması ve tahriş etme özellikleri bulunmadığından dolayı fark edilemez ve “sessiz katil”olarak da bilinmektedir. Bu karbonmonoksit gazına karşı herkes bilinçli ve dikkatli olmalıdır.Peki karbonmonoksit nerelerde bulunur ?

Havalandırması az olan yerlerde karbon içeren yakıtlar yakıldığın da, yangınlarda diğer toksik gazlarla birlikte, maden ocaklarında, garaj veya benzeri yerlerde, egzoz dumanına bağlı olarak, propan yakıtı ile çalışan yapay kamp ısıtıcılarının kullanılması ile birlikte karbonmonoksit zehirlenmesi sıklıkla görülmektedir. Bu tür yerlerde uzun süre kalan kişilerin bu gazı soludukları zaman ölüme kadar gidebilecek zehirlenmeler olmaktadır. Bir diğer kaynak ise boya sanayilerinde kullanılan ve organik bir solvent olan metilen kloridle temas kurmaktır.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Karbonmonoksit gazını solunduktan sonra akciğerler yardımıyla bu zehirli gaz kana geçer. Karbonmonoksit gazı kırmızı kan hücrelerinin içerisinde yer alan ve dokulara oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobine oksijenden yaklaşık olarak 200 kat daha hızlı bağlanır. Karbonmonoksitin hemoglobinle etkileşimi sonucu karboksihemoglobin oluşur ve vücudumuzda bulunan oksijen azalarak korbonmonoksit ile yer değiştirir. Kan dokulara yeterince oksijen taşınmaz. Kalp, beyin ve diğer organlarımızın çalışamaz duruma gelir. Bu durumda hastalıklara ve ya ölümlere sebebiyet verir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir