Doğa ve İnsan Etkileşimi

İnsan var olduğundan bu yana doğa ile her zaman iç içe bir yaşam sürdürmüştür. Ancak insanlığın ilk dönemlerinde doğaya çok fazla müdahalede bulunmamıştır. İlerleyen zaman ile birlikte insanoğlu gelişmeye başlamış, yeni şeyler keşfetmiş ve yaşadıkları doğayı tanımaya başlamışlardır. Bu durum sonucunda ise yavaş yavaş doğaya müdahale etmeye başlamış ve günümüze kadar olan süreçte birçok değişiklik meydana getirmişlerdir. Bunlardan en önemlisi ise Sanayi Devrimidir.

İnsanoğlunun doğa ile etkileşiminde çok fazla örnek karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi suyun altından geçen en uzun tünel olan Manş Tünelidir. Yaklaşık olarak 38 km uzunluğundadır. Bir başka örnek ise Kalifornia’daki Central Valleydir. Neredeyse tamamı çöl olan bu bölge insanların büyük uğraşı sonucunda bir yaşam alanı haline getirilmiştir. İsviçre’de bulunan Alp Dağlarında ise ortalarından geçen Ren ve Rhone ırmaklarından meydana gelen bir oluk sistemi bulunmaktadır. Bu ırmaklar sayesinde insanlar büyük bir enerji oluşturmuş ve bu enerji sayesinde bölgede sanayi oldukça gelişmiştir. Bir başka örnekse Hollanda’da insanlar tarafından yapılan set kıyılarıdır. Hollanda deniz seviyesinde olduğundan dolayı çok sık sel ve taşkınlar oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı birçok kıyı koruma sistemi geliştirilmiştir.

Dünyamız gittikçe daha çok ısınmaya başlamış ve kuraklığa doğru sürüklenmektedir. Gün geçtikçe artan bu sıcaklık ile buzullar da erimeye başlamıştır. Buzulların erimesi sonucunda deniz seviyesine yakın olan ülkeler başta olmak üzere birçok yerleşim alanı sular altında kalacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir