Vitamin Eksikliğine Bağlı Hastalıklar ve Vitaminlerin İnsan Hayatındaki Önemi

Vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerjiyi üretmek ve hücrelerini yenilemesine devam edebilmesi için vitaminlere ihtiyaç vardır. Vücutta kendiliğinden üretilmediği için, yiyecek veya içecekler sayesinde dışarıdan alınmaları gerekmektedir. Vitaminler iki gruba ayrılır. Bunlar yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminlerdir.

A Vitamini: Bu vitamin eksikliğinde yüksek tansiyon, ciltte kuruluk, saç ve tırnak yıpranması ve kırılması, görmede bozukluk, halsizlik ve hastalıklara karşı dirençsizlik görülebilir.

B1 Vitamini: Vücutta eksikliği meydana gelirse, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, sinir sistemi bozuklukları, sindirim bozukluğu ve halsizlik oluşabilir.

B6 Vitamini: Eksikliği sonucunda, sinir sistemi rahatsızlığı, böbrek taşı meydana gelmesi, kansızlık ve halsizlik görülebilmektedir.

B12 vitamini: uzun süreli bir vitamin eksikliğiyse, Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi hastalıkları görülebilir.

C Vitamini: Eksikliğinde diş çürümeleri, romatizma, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kas zayıflığı, selülit oluşması gibi belirtiler oluşabilir.

D Vitamini: Vücutta eksikliği sonuncuda, çocuklarda gelişim bozukluğu, dişlerin çürümesi ve diş eti sorunları, raşitizm hastalığı ve ilerleyen yaşlarda kemiklerde bozulmalar görülebilir.

E Vitamini: Bu vitaminin eksikliğinde erken yaşta yaşlanma belirtileri oluşabilir. Aynı zamanda E vitamini yoksunluğunda cinsel açıdan sorunlar oluşma ihtimali görülür. En fazla görülen bu rahatsızlıkla kısırlık ve iktidarsızlıktır.

K Vitamini: Eksikliği meydana gelirse, bağışıklık sisteminin zayıf düşer ve hastalığa yakalanmak daha kolay olur ve önüne geçilemez. Vücutta oluşan yara ve kesik gibi rahatsızlıkların iyileşmesi uzun sürer.

Yukarda da belirtildiği gibi vücudumuza her gün yeteri kadar vitamin almazsak kendimizi yorgun, halsiz ve bitkin hissederiz. Aynı zamanda bağışıklık sistemimizde oluşabilecek güçsüzlükler, hastalıklara karşı gittikçe savunmasız hale gelmemize sebep olabilirler.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir