Kalıtım Deyince Ne Anlıyorsunuz

Kalıtım hem fiziksel hem de psikolojik özelliklerin anne babadan çocuklara aktarılması olarak tarif edilebilir. Fiziksel ve psikolojik özellikler ile birlikte bazen de içgüdüsel davranışlar anne babadan genler yardımı ile çocuklara geçmektedir. Kalıtımın dayandığı fizyolojik ve biyokimyasal özellikler genetik bilimi tarafından açıklanmaktadır.

Kalıtım konusunda yapılan çalışmalar içinde Mendel’in bitkiler üzerinde yapmış olduğu çalışmalar dikkat çekmektedir. Mendel’in bitkiler üzerinde yaptığı bu çalışmalar 1903 senesinde William C. Farabee ve William E.Castle tarafından insanlar üzerinde genişletilmiştir.

Kalıtım dendiğinde anne ve babada bulunan birçok özelliğin genler aracılığı ile çocuklara da geçmesi anlaşılmaktadır. Bu özellikler hem psikolojik, hem fiziksel hem de içgüdüsel olabilmektedir. Armut dibine düşer atasözümüz kalıtımınınsan üzerindeki etkisini gösteren kültürel değerlerimizden bir tanesidir. Ayrıca çocukların anne veya babalarına benzemesi de kalıtımı destekleyen bir diğer durumdur.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir