Âlim Unutmuş Kalem Unutmamış Kompozisyon

Yüzyıl öncesinde yaşayan insanlar yazıyı esas alarak bazı bilgileri nesillere aktarılmasını sağlamaya çalışmıştır. Bu çabaya şahit olan insanlar ise aradan geçen zamanın da etkisi ile unutulup gelecek nesillere iletilmemiştir. Bu bilgiler yüzyıllar içerisinde hafızadan yavaş yavaş silindiği için bilgiler hatırlanamaz hale gelmiştir. Kısacası bütün yaşayan olayları gelecek nesillere aktarabilmek için yazıyı kullanmışlardır.

İnsanların bilgileri kayıt altında toplamasıyla kendisinden sonra gelen nesillere iletilmesi sağlanabilir. Yazıyı kullanarak ya da o zamanın teknolojisiyle anlatılanları kayıt haline alınması kalıcılık açısından önemlidir. Yazılı bir şekilde saklanan bilgiler kaybolmaz ve kolayca çoğaltıp herkesin faydalanması sağlanabilir. Arada sırada söylenen sözler ağızdan ağza dolaşarak alimlere ulaşmış olsa bile ömürleri uzun sürmez ve bununla beraber bilgilerde ölür.

Belli bir zamandan sonra artık alim olan bilgiler unutulur ve öylece geçilir gidilir. Aklımıza gelen şeyleri kağıda dökmek binlerce yıl sonrasına kadar yetişen nesillere taşınabilir. Değerli olduğunu düşündüğümüz tüm önemli bilgilerimizi her daim kayıt altına almalıyız. Çünkü o bilgi aklımızda ne kadar zaman kalırsa o kadar unutulur.

 

 

One Response
  1. 13 Şubat 2015

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir