Biz Kollarımızı Açabildiğimiz Kadar İnsanız Kompozisyon

Evrenimizde birçok canlı yaşamaktadır ve bu canlılar dan en gelişmişi insandır. İnsanların düşünme kabiliyeti ve duyguları vardır. Buda onları diğer canlı türlerinden ayıran bir özelliktir. İnsan olmak kavramı bu bahsettiğim tür bakımından anlaşılsa da aslında insan olmak insanlara yardım etmeyi, duyarlı olmayı ve herkesi sevmeyi kapsar.

Kişiden kişiye bu insan olma kavramı değişir. Bazısı bir olay karşısında tepkisiz ve duyarsız kalmayı seçer. Bu davranışta o kişinin kendinden başka kimseyi önemsemediği anlamını doğurur. Bazıları ise hem kendisini düşünüp hemde çevresindeki bütün canlıları düşünür, yardıma ihtiyaç duydukları zaman yardım eder ve korur. Onlar için ayrıca bir vicdana sahiptir. İşte insan olmak bunu gerektirir. Biraz düşünürsek bir birey kendisi dışından diğer canlıları da  seviyor, onları koruyup kucaklıyor ve o canlıların duygularını ne kadar derinden paylaşıyorsa ‘insan olmak’ denen kavramı o kadar bünyesinde taşıyor anlamına gelir.

Gerçek anlamıyla insan olabilmek için dediğim gibi insani davranışlarda bulunmak, duygular ile hareket etmek ve  vicdan sahibi olmak gerekmektedir. Büyümek, uyumak, yemek yemek, gibi durumlar diğer canlılarda da vardır. Bunun bir sonucu olarak insanoğluna gerçek anlamda insan diyebilmek için kollarını diğer insanlar için kocaman açmalı ve duyarlı davranarak olması gereken davranışları sergilemelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir