Önemli Simyacılar Hangi Çalışmaları Yapmışlardır

– Aristotales ; Maddenin atomlu bir yapıda sahip olduğunu söylemiştir ve Aristo her şeyin topraktan doğup tekrar toprağa geri döndüğünü düşüncesini dile getirmiştir. Bu döngüyü de toprak > ateş > hava > su şeklindedir.

– Ebu Musa Cabir Bin Hayyan: Müslüman bir simyacı ve düşünürdür. Modern bir şekilde kimyasal araç gereçler ve deneyler yapmıştır. Damıtmayı bulan simyacımızdır.

– Ebu Bekir El Razi: Bazı simyacıların değerli taş elde etmek istemelerine ve çabalarına karşı gelmiştir. Etil alkolü elde eden simyacımızdır.

– Thales: M.Ö. 546-640 arasında yaşamıştır ve en temel elementin su olduğunu savunmuştur. Sıvıların katı, sıvı ve gaz şeklinde olabildiklerini söylemiştir.

– Anaximander: Bu simyacımız M.Ö. 546-610 tarihleri arasında yaşamış ve hava, su, toprak ve ateşin hiçbirinin birbirinden üstünlük kurmadan kendi aralarında birbirlerine dönüşebildiklerini söylemiştir.

– Empodocles ve Aristotle : Dört elementin ateş, su, hava ve toprak olarak olduğunu iddia etmişlerdir.

– Anaximenes: M.Ö. 570 yıllarında yaşamıştır. Hava temel maddedir ve yerküre üzerindeki tüm uzay alanı hava ile kaplıdır demiştir. Yerin ve suyun havadan daha yoğun olduğunu öne sürmüştür.

– Avicenna: M.S. 980-1037 tarihleri arasında yaşamış ve çağının en büyük hekimi unvanını almıştır. Dört elementin varlığına inanmış ancak kendi aralarındaki dönüşümü düşünmemiştir. Bitkilerden kullanılması doğal olan dozda ilaçlar yapmış ve bu sayede de bazı kimyasal maddeleri keşfetmiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir