Savaş ve Barış ile İlgili Kompozisyon

Savaş denilen kavramın varlığı tüm dünya canlılarını olumsuz yönde etkileyip yaşamlarının tehdit altında sürdürmelerine neden olur. Bunun en temel sebeplerinden ilki artık ülke güvenliğinin sarsılması ve sömürülen bir devlet haline gelinmesi. Savaşların meydana gelmesinde etkili olan şey dünyadaki kullanılan kaynakların gitgide azalmasıdır. Eğer bir yerde savaştan sonra barış sağlanmışsa, barışı sağlayan ülke sömürge altında olmayı kabul etmiş veya teslim olmuştur.

Bir yerde savaş olmazsa o yerde barış da olmaz. Çünkü insanlar yaşadığı ortamın bir bakıma vurdumduymazlığı ile birlikte suç işlemeye çok daha yakın oluyor. Aynı zamanda savaşın her şekli kötü olmasına rağmen iç savaş ve dış savaş olmak üzere ikiye ayrılıp her iki savaş durumu da birbirinden kötüdür. Bir ortamda barışın sağlana bilmesi için bir tarafın diğer tarafın isteklerini kabul edilmesi veya pes etmesi sonucu anlaşma sağlanır. Ülkeler savaştan sonra büyük zarara uğrarlar bunlarda en çok can ve mal kaybı olarak tanımlanır.

Eğer anlaşmazlık yaşanırsa iki taraf görüşmeler yaparak ya da diğer devletlerin de araya girmesi ile aracılık sağlanıp en doğru kararlar alınabilir.istenmesi en doğrusu olacaktır. Kendi kafasına göre karar verenler olursa eğer çözüme ulaşılmadığı gibi daha çok zarar göreceklerdir. Sahip olduğu şeylerin sadece kendine aitmiş gibi yaşayan insanların günümüzde de sevilmediği saptanmıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir