Yangından Korunma Haftası İle İlgili Kompozisyon

Yangınlar genellikle insanların dikkatsizliklerinden dolayı meydana gelir. Çocukların bilinçsizce kibritle ve ya ateşle oynamaları, insanların ormanlarda gelişigüzel ve bilinçsiz bir şekilde ateş yakmaları orman yangınlarına neden olur. Küçük bir kıvılcım ile başlayan yangın bir yerleşim yerini yakar ve kül eder. Bu yangınla o mahallelerde yaşayan insanların yaralanması, ölmesi ve evsiz kalması sonucunu doğurur. Ormanlarda çıkan yangınlar çok kısa bir sürede büyük orman alanlarını yakıp yok eder. Geriye sadece verimsiz ve çorak topraklar kalır.
Yangınların oluşması sonucunda insanlar işsiz, parasız, malsız, evsiz, evlatsız, ormansız ve ağaçsız kalırlar. Yangınların meydana gelmesini sebebi bizsek ve bu duruma o an bilerek kayıtsız kalmışsan ömrümüz boyunca vicdan azabı duyarız. Çevremizin ağaçsız, çorak bir şekilde kalmasına, oksijen deposu olan yeşilin yok olmasına neden oluruz.
Eğer dışarıda başıboş yanan bir ateşi fark eder isek toprak ve ya kum örterek, su dökerek söndürmeye çalışmalıyız. İş yerlerinde, arabalarda ve evlerimizde her an yangınla karşılaşacakmışız gibi tedbirli olmalıyız ve yangın söndürme tüplerini bulundurmalıyız. Yangın meydana gelmiş ise bu durumu zaman kaybetmeden yetkili olan kişi itfaiyeye bildirmeli ve itfaiye olay yerine ulaşana kadar yangının büyümesini ve yayılmasını engellemeliyiz. Aynı zamanda yangının oluşmasına karşı işyerlerini, evleri ve ya eşyaları sigortalatabiliriz. Bu durumda yangın sonucu zarar gören eşyaların zararları sigorta şirketlerince ödenir.
Eğer çevresinden ve kendisinden sorumlu insanlar isek daha tedbirli olmalı ve biraz daha dikkat edip anlacağımız önlemleri almakya gecikmemaliyiz. Eğer bunlara dikkat etmezsek sonunda üzülen yine biz olacağız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir