Cahiliye Dönemi Hakkında Kısa Bilgi

Cahiliye Devri İslamiyet öncesi dönem olarak da adlandırılmaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere bilgisizliğin ve cehaletin en üst seviyede olduğu bir dönemdir. Cahiliye dönemi Arabistan’da görülmüştür ve peygamberimiz gelene kadar devam etmiştir. Burada yaşayan insanlar bilgi yoksunu olduklarından dolayı Allah’ı yeterince tanımazlar ve ona ibadet etmekten kaçınırlardı. Cahiliye döneminde yaşayan insanların yapmış oldukları davranışlar bilgisizliğin ne kadar kötü bir durum olduğunu ispatlamaktadır.

Cahiliye dönemindeki insanlar putlara tapmakta idi. Bunun gerekçesi olarak da putlara tapmanın onları Allah’a yakınlaştırdıklarına inanmalarıydı.

Bu dönemin insanları devamlı içki içerlerdi. Şarap içmeyi adetten sayan bu insanlar aynı zamanda sürekli içki muhabbeti de yaparlardı. İçki içmenin dışında daha kötü olan kumar da bu dönemde oldukça yaygındı ve insanlar sürekli kumar oynarlardı. Hatta kumar oynamak o kadar üst düzey bir durumdu ki kumar masasına oturmayanlar ayıplanırdı. Kumar kadar kötü bir diğer durum ise bu insanların tefecilik yapması idi. İnsanlar birbirlerine borç verirler ancak bu borcun iki veya üç katını geri isterlerdi. Devamlı her şeyde faiz uygulaması getirirlerdi. Faiz onlar için normal sayılan bir durum haline gelmişti. Bu dönemdeki en büyük sorunlardan bir tanesi de fuhuş oranının çok yüksek olmasıydı. Fuhuş yapmak ne kadınlar açısından ne de erkekler tarafından yadırganmazdı. Bir erkek cariyesini başka bir erkeğe gönderebilir ve o erkekten bir çocuk yaptırabilirdi. Bu insanların kötü adetlerinden bir diğeri ise kız çocuklarını diri diri toprağa gömmeleriydi. Bunun gerekçesi olarak da namuslarını korudukları için yaptıklarını söylerlerdi.

12 Yorum
 1. 24 Eylül 2016
 2. 10 Aralık 2016
 3. 28 Aralık 2016
 4. 13 Şubat 2017
  • 29 Eylül 2017
  • 27 Ekim 2017
 5. 22 Eylül 2017
 6. 28 Eylül 2017
 7. 29 Eylül 2017
 8. 15 Kasım 2017
 9. 15 Kasım 2017

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir