Hücre Bölünmesinde Kromozomların Rolü Nedir

Canlıların gerçekleştirdikleri hücre bölünmesinde kromozomların önemli bir etkisi vardır. Hücre bölünmesi gerçekleşirken kromozomlar şekil değiştirerek belirli bir şekle girerler. Kromozomları üzerinde genler bulunur ve bu genleri hücre bölünmesi sırasında taşıyarak nesiller boyu aktarımı sağlar.

Canlılar amitoz, mitoz ve mayoz olmaz üzere üç farklı şekilde bölünme gerçekleştirirler. Amitoz bölünme evresinde çekirdekte bulunan zarın kaybolmadığı ve kromozomlarında bu yüzden belirmediği görülür. Mitoz bölünme evresinde ise her hücre çekirdeğinde kromozomlar kendini eşleyebilirler. Eşlenen kromozomlar ana hücrelerin bölünmesi sonucu oluşan iki yeni hücreye aktarılır. Üreme ana hücrelerinde kromozom sayısının yarıya inmesi mayoz bölünme evresinde gerçekleşen bir olaydır. Mayoz bölünme iki bölünme ile tamamlanır. Bunlar; I. mayoz bölünme ve II. mayoz bölünmedir.

I. mayoz bölünme esnasında diploit kromozomlu ana hücreden kromozom sayıları yarıya inmiş iki hücre meydana gelir. Ancak I. mayoz bölünme sonuncunda kromozomda bulunan kromatidler daha tam olarak birbirlerinde ayrılmamışlardır. II. mayoz bölünmede ise bu ayrılmamış olan kromatidler tam olarak ayrılırlar ve uzunlamasına bölünürler. Kromotidler koparak yavru hücrelere gider ve bunun sonucunda bölünme tam anlamıyla tamamlanmış olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir