Hücre Nedir

Hücre, canlıların temel yapısı ve işlevsel birimidir. Tüm canlılar birden daha fazla hücreden oluşmuştur. Tüm Kalıtım materyali hücrenin içinde bulunur. Modern Hücre Teorisi’ne göre yeni hücrelerin oluşması için var olan hücrelerin çoğalması gerekmektedir.Modern Hücre Teorisini şu şekilde açıklayabiliriz: Canlılarda görülen tüm yapısal ve işlevsel faaliyeti hücrelerde de görebiliriz. Yani hücreler sadece canlılığa özel işlevleri tek başlarına da yerine getirebilirler.

Tüm canlılar hücrelerin bir araya gelmesiyle meydana gelir. Tek hücreden oluşan amip, terliksi hayvan ve milyarlarca hücreden meydana gelen insan. Bu yüzden canlılığın en büyük özelliği hücresel yapıya sahip olmasıdır. Özelliklerimizin meydana gelmesinde rol oynayan kromozomlar da hücrede bulunurlar. Kromozomlar, prokaryot yani ilkel çekirdekli canlılarda sitoplazma içerisine dağınık halde bulunurken, ökaryot yani gerçek çekirdekli canlılarda ise çift kat zarla çevrilmiş olan çekirdek organelinin içerisindedir. Anne ve babamızda ki özellikler, kromozomlar aracılığıyla yeni hücrelere ve yavrularına geçer.

Hücre mitoz ve mayoz denilen 2 tür bölünme geçirirler. Mitoz bölünmede bir hücreden aynı özelliklere sahip iki yeni hücre meydana gelir. Mayoz bölünmede ise bir hücreden dört yeni hücre meydana gelir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir