Ramazan Bayramı İle İlgili Kompozisyon

Yaşadığımız topraklar içerisinde gerek dini bayramların gerekse resmi bayramların önemi çok büyüktür. Bu bayramların her birinin farklı bir özelliği vardır hiçbiri bir diğerinden daha önemsiz değildir. Toplumumuzdaki insanların çoğunluğu Müslümanlardan oluştuğundan dolayı dini bayramların yeri daha farklıdır. Dinlerine bağlı insanlar bu bayramlarda daha çok ibadet ederler ve yaratandan işledikleri günahlar için af dilerler. Dini bayramlar, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu iki bayramda da İslamın gereği doğrultusunda hareket edilmektedir.

Şeker Bayramı olarak da bilinen Ramazan Bayramı on bir ayın sultanıdır. Dinlerine bağlı olan Müslümanlar bu bayramdan önceki otuz gün boyunca oruç tutarlar ve daha fazla ibadet ederek Allah’tan  af dilerler. Bu otuz günlük sürede ibadetlerini eksiksiz bir şekilde yerine getiren Müslümanlar iki kat daha fazla sevap kazanmaktadırlar. Bu bayram sadece ibadet edilen bir bayram olarak değil aynı zamanda insanları bir araya getiren ve küslerin barıştığı bir bayramdır. Aynı zamanda yoksul ve fakirler de bu bayramda unutulmaz ve onlara da bayram sevincini yaşatılmaktadır. Çocukların kapı kapı dolaşıp şeker topladığı bir bayramdır Ramazan Bayramı. İnsanların birbirleri ile ilişkilerinin güçlendiği, aile bağlarının kuvvetlendiği bir bayramdır. Bu bayramda çocuklar kadar büyüklerde sevinmek, ilgi görmek isterler. Bu yüzden büyükleri ziyaret edip ellerini öpmek onları dünyanın en mutlu insanları haline getirebilir.

Ramazan Bayramı da diğer bayramlar gibi milli kültürümüzün devam etmesi açısından büyük öneme sahiptir. Ramazan Bayramını olabildiğince bayram havası içerisinde, coşkulu, neşeli, saygılı, hoşgörülü ve sevgi dolu yaşamak herkes için en güzeli olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir