Sindirime Yardımcı Organların İsimleri Ve Görevleri

Sindirim denildiği zaman akla ilk gelen şey vücudumuza ağız yoluyla almış olduğumuz besinlerin vücutta sindirilmesi ve bu sindirim sonunda boşaltılması olarak söyleyebiliriz.Vücudumuzda aldığımız gıdaların sindirilmesi adına bir kaç tane organ görevlidir. Sindirime yardımcı organlar; mide, ince bağırsak, pankreas, karaciğer, kalın bağırsak ve son olarak da anüs’tür. Bu organların yardımıyla sindirimi gerçekleştire bilir ve vücuttan boşaltılmasını sağlar.

Mide: Alınan besinler mekanik ve kimyasal sindirimi sağlar. Bu işlemler midenin kasılıp gevşemesi ile başlar. Besinler mekanik olarak sindirildikten sonra alınan gıdalar bulamaç haline gelir ve kimyasal sindirime uğrar.

İnce Bağırsak: Sindirime yardımcı olan bu kısım üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar on iki bağırsak, boş bağırsak ve kıvrımlı bağırsaktır. Pankreastan ve karaciğerden gelen enzimler ince bağırsağa dökülmektedir. Bu enzimler sayesinde karbonhidrat, yağ ve proteinlerin kimyasal sindirimi tamamlanır. Küçük parçalara ayrılan bu besinler kana geçebilecek kıvama gelmişlerdir.

Pankreas: Bütün besinlerin kimyasal sindirimini gerçekleştirmek için gereken enzimleri salgılanmasını sağlar.

Karaciğer: Safra kesinin de yardımını alarak safra salgısı üretir ve bu üretilen safra sıvısının görevi büyük yağ tanelerinin küçük yağ taneciklerine dönüştürüp mekanik sindirimi gerçekleştirmektedir.

Kalın Bağırsak: Bu kısımda sindirim olayı gerçekleşmez sadece sindirilmiş olan besinlerin posalarının kalın bağırsakta yol alırken su ve minerallerin emilimi sağlamaktır.

Anüs: Bu kısım vücudumuzda kullanılmayan besinlerin dışarıya boşaltımında görev alır.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir