Kerem İle Aslı Hakkında Bilgi

Islahan Şahının oğlu olan kerem ile şahın hazinedarlığını yapan Ermeni keşişinin kızı Aslı birbirlerini severler. Asıl adı Ahmet Mirza olan Kerem ile Şah babası keşişten Aslı’yı Kereme ister. Keşiş, müslüman olan birine kızını vermek istemez. Ancak koskoca hükümdarın da isteğini geri çeviremez. Kısa bir süre ister ve bu süre zarfı içinde gizlice memleketten kaçarlar. Kerem de Aslı’nın peşinden yollara düşer. İşte, bu şekilde başlar Kerem ile Aslı aşkı. Sevdiği kızın ardından bütün Anadolu’yu baştan aşağıya gezer.

Kerem yanında sadık arkadaşı olan Sofu, omuzunda sazı ile artık bir “Aşık” olmuştur. Her nereye gittiyse, her kime rastladıysa sazıyla ve yanık türküleriyle, Aslı’yı sorar, ona bu konu hakkında bilgi veren de olur, vermeyen de. Bazen nehirlere, dağlara, kayalara, dağlarda rastladığı hayvanlara derdini anlatır. Yoluna engel olan karlı, boranlı bellerden yol talep eder. Kerem aşk ateşinde yana yana artık bilgelik seviyesine erer. Allah’ta onun her dileğini yerine getirir.

Bazı şehirlerde anlatılanlara göre Kerem, Aslı Han’a bir zaman sonra kavuşur. Keşişten habersizce bir süre birbirlerine sevgilerini ve dertlerini anlatırlar. Erzincan Bağlarında ve Kayseri’de olduğu gibi sonunda Kerem sevdiği peşinden Halep’e kadar varır. Halep Paşasına kendini sevdirir. Paşada Keşişi tehdit edip Aslı’yı Kerem’e vermeye razı eder. İki sevdalının nikahları sonunda kıyılır. Ancak Aslı’nın babası sevdalılara son kötülüğünü yapar. Kızına sihirli olan gerdeklik bir gömlek giydirir. Bu gömleğin sihri son düğmesine kadar açılır ancak tekrar geri kapanırmış. O yüzden Kerem sevdiğinin düğmelerini bir türlü çözemez ve yüreğinden kopup gelen ateşle yanıp kül olur. Kerem’in külleri dağılmasın diye bekleyen Aslı’nın saçları, küllerin içinde kalmış ve bir kıvılcımla tutuşmuş. Normalde birbirine kavuşamayan aşıkların külleri birbirine kavuşmuş.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir