Mikrometre Nasıl Kullanılır

İş parçalarının 0.01 mm hassasiyet ile ölçümlerin de kullanılan bir ölçme aletidir. Kumpaslarla kıyaslandığında daha hassas ve kullananlara daha kolay okunmayı sağlayan ölçme aletleridir. Genel olarak ölçüm yapma kapasitesi 25 mm aralığındadır. Mikrometreyi kullanarak sadece sahip olduğu ölçme aralıklarında ölçme işlemi yapılabilir. Yaygın olarak kullanılmakta olan mikrometre aralıkları 0 – 25 mm, 25 – 50 mm, 50 – 75 mm, 75 – 100 mm’dir. Sabit ve hareketli çene kısmı aşınmalara karşı önlem olarak sert malzemelerden yapılmıştır. Çok hassas ölçme işlemleri için 0.001 mm hassasiyetinde olan mikrometreler de mevcuttur. Mikrometreler elle tutularak ölçme yapabilirler. Aynı zamana da mikrometreler hem hassas olarak ölçüm yapabilmek hem de seri ölçüm yapıp zamandan tasarruf etmek için özel sehpalarına bağlanıp da kullanılabilirler.

Mikrometre ile ölçüm yaparken ilk önce kovan üzerinde ki rakamların tamburun kenar kısmına kadar olan mm ve 0,5 mm değerleri okunur. Sonra okunan bu değerlere kovanın yatay çizgisiyle karşılaşmış
olan tamburun gösterdiği 0,01 mm’nin katları eklenir. Kovanda 8 mm. kadar değer bulur. Tambur üzerinde bulunan 8. bölüntü çizgisi, kovanın diğer yatay çizgisi ile üst üste gelir. Buna göre 8 + 0,08 = 8,08 mm değeri okunur. Genellikle hassas ölçüm yapılan mühendislik hesaplamalarında mimarlık alanında kullanılır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir