Dormansi Olayı Nedir

Dormansi otsu, odunsu, tohumlu ve soğanlı bitkilerde, yumrular da ve sporlarda yaygın bir şekilde ortaya çıkmış olan büyüme gibi faaliyetlerin durması ya da gerilemesine neden olan bir olaydır olaydır. Bu olay kimi zaman sadece bir gün sürerken kimi zaman da yüz günden fazla bile devam edebilir. Aynı zamanda
dormansi denilen bu olay bitkilerin depolanma işleminin sürecini kolaylaştırır ve bu sebepten ötürü olaya bitkiler açısından bakıldığımız da oldukça faydalı bir olaydır. Fakat konu tohum çimlenmesine gelince ortaya amaçlanılan dan farklı birtakım sorunlar çıkabilir. Bu nedenden ötürü dormansi olayı çeşitli araştırmalara tabi tutulmuştur.

Tohumda Dormansi:

-Tohumların bazılarında sert tohum gömleğinin üstündeki mumsu tabaka suyu geçirmemektedir.

-Tohumların bazılarında oksijenin içeri geçmesine mani olan yapılar bulunmaktadır.

-Tohumların bazılarında sert tohum gömleği suyu geçirmektedir fakat bu durum embriyonun gelişmesine mani olur.

-Dormansiye sebep olan bir durum ise hardal tohumlarında ki yüksek CO2′dir.

Apikal Dormansi: Uç tabakada yer alan tomurcukların kendisinden alt tabakada bulunan tomurcuklara uyguladığı baskı sonucunda oluşur. Bitkilerin uç kısımları budandığı taktirde diğer tomurcuklar daha hızlı gelişme gösterir.

Kış Dormansisi: Soğuk ve ışıklanma zamanının tesiri sonucunda absisik asit türü hormonların oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Bu asit yoğunluğu azaldığı taktirde veya giberilenin tesiri ile kırılmaktadır.

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir