Kromozom Ve Gen Klonaması Nedir

Kromozom Nedir?

Kromozom : Genetik birimler den biridir ve canlılarda kalıtımı sağlar. Mikronla ölçülür ve ancak elektron mikroskoplarla görülebilirler. Kromozomlar ipliksi yapıda olur hücre çekirdeğinde bulunurlar. Molekül yapıları iyi bilinen DNA zivciri  ile histon adı verilen protein zincirinden meydana gelir. Peki klonlanma nasıl olur ?

Klonlama

Çocuklar anne ve babasına hiçbir zaman benzemez. Çünkü anne birey, eşey hücrelerini oluştururken bu eşey hücrelerine kendisinin DNA sının yarısını aktarır. Aynı yöntem ile erkek bireyde eşey hücrelerini oluştururken somatik hücrelerindeki DNA’nın yarısını eşey hücrelerine aktarır.  Böyllelikle bu şekilde dünyaya gelecek olan yavrunun DNA sı ne annenin DNA sıyla nede babanın DNA sıyla aynıdır. Yavrunun DNA sı anne ve babasının DNA’larının karması olduğundan dolayı bazı karakter yapıları annesine bazıları ise babasına benzer.
Bu yöntem ile, eşey hücrelerinden meydana gelecek canlının anne veya babasının aynısı olması sağlanacaktır. Klonlama yönteminde izlenmesi gereken yol ise dişinin yumurta hücresine, yine dişinin somatik hücrelerinden alınmış olan 2n sayıdaki kromozomun yerleştirilmesidir.. Bu yöntem ile yumurtaya, DNA sı üzerinde değişiklik yapmadan somatik hücre kromozomları enjekte edilerek yapay döllenmeyi sağlamış oluyoruz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir