Peygamberlerde Bulunması Gereken Sıfatlar

Peygamberlerde bizler gibi birer insandır. Onlarda bizler gibi yemek yer, oturur, yürür, gezer, evlenir, hasta olurlar ve ölürler. Ancak peygamberler insanların örnek aldıkları kişilerdir. Peygamberlerde kötü huylar bulunmaz. Peygamberlerin insanlardan farklı olan bir yanı vardır. Peygamberlerin bazı sıfatları vardır ve bu sıfatların olması zorunludur.

-Sıdk: Sıdk, doğru olmak anlamına gelir. Tüm peygamberler düzgün ve doğru insanlardır. Peygamberler asla yalan laf konuşmazlar. Konuştukları taktirde onlara inanan insanların güvenlerini kaybederler. Peygamberler yaşamları boyunca hiç yalan söylememişlerdir. Gerek peygamber olmadan önce gerekse peygamber olduktan sonra ağızlarından tek bir yalan laf çıkmamıştır.

-Emanet: Emanet, güvenilir olmak anlamına gelmektedir. Bütün peygamberler bu sıfata uygun kişilerdir ve onlara sonsuza kadar güvenilebilir. Peygamberlerin emanete hıyanet etmeleri görülmesi mümkün olmayan bir olaydır.

-İsmet: İsmet, günah işememek anlamına gelmektedir. Diğer bir anlamı ise günahlardan arınmış olarak bilinir. Peygamberler hem peygamber olmadan önce hem de peygamber olduktan sonra hiçbir şekilde günah işlememişlerdir. Fakat her insan gibi onlarda ufak tefek hatalar yapmışlardır ve bu hataları üzerine Allah onları hemen uyararak hatalarını düzeltmelerini buyurmuştur.

-Fetanet: Fetanet, zeki, uyanık ve akıllı anlamına gelmektedir. Bu sıfat tüm peygamberlere yakıştırılmaktadır. Bu durumun aksi düşünülemez ve peygamberlere ahmaklık sıfatı yakıştırılamaz.

-Tebliğ: Tebliğ, peygamberlerin Allah’tan gelen emirleri ve yasak olan şeyleri eksiksiz bir şekilde ümmetlerine iletmeleri anlamına gelmektedir.

11 Yorum
  1. 21 Eylül 2014
  2. 21 Eylül 2014
  3. 22 Eylül 2014
  4. 22 Eylül 2014
  5. 24 Eylül 2014
  6. 24 Eylül 2014
  7. 26 Eylül 2014
  8. 2 Mart 2015

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir