Vücutta Besinlerin Sindirimi Ve Emilim

Sindirim denildiği zaman akla ilk gelen şey vücudumuza ağız yoluyla almış olduğumuz besinlerin vücutta sindirilmesi ve bu sindirim sonunda boşaltılması olarak söyleyebiliriz.Vücudumuzda aldığımız gıdaların sindirilmesi karaciğer ve pankreas önemli rol oynar. Bu organlarında düzenli ve sağlıklı çalışmasıyla sindirim sorunu engellenmiş olacaktır.

Et, ekmek ve sebze gibi yiyecekler yenildikleri zaman, vücudumuz bu besinleri gıda olarak kullanamazlar. Yediklerimiz ve içtiklerimiz küçük besin moleküllerine dönüştürülürler.  Sindirim, yiyeceklerin en küçük parçalara bölündükten sonra, vücut hücrelerinin beslemesi ve enerji üretmesi için oluşan olaya denir. Peki yiyecekler nasıl sindirilir? Bu olay sindirim sisteminde yiyeceklerin karıştırılmasını ve büyük moleküllü yiyeceklerin kimyasal yolla parçalayarak küçük moleküllere bölünmesini kapsar. Sindirim işlemi, ağızda başlar ve ince bağırsakta son bulur.. Kimyasal işlemler yiyecek türüne göre değişiklik gösterir.

Besinlerin Emilmesi: Sindirilmiş besinler, su ve minerallerin emildiği ince bağırsağın üst tarafındaki boşlukta emilir. Emilen bu maddelerin kana geçmesini mukozalar sağlar. Diğer kimyasal değişiklikler ve depolanmak içinde kan dolaşımı sayesinde vücudun diğer kısımlarına taşınır. Tabi ki bu işlemler besinlerin türüne göre farklılık gösterir.

Karbonhidratlar: Pankreasın ve ince bağırsağın iç tarafında ürettiği sıvılarda ki enzimler yardımıyla daha küçük parçalara bölünür.

Protein: Et, yumurta, ve bezelye gibi yiyeceklerde bulunur. Bu büyük protein molekülleri sahip olan besinler, kullanılmadan önce sindirilmelidir. Mide öz suyunda bulunan bir enzim, emilen proteinin sindirimini başlatır. Sindirilen bu besin daha sonra ince bağırsakta sindirilmesi son bulur.

Yağlar: Vücut için zengin bir enerji kaynağı olan yağ moleküllerinin ilk işlemi bağırsak boşluğunun sulu kısmında gerçekleşir

Vitaminler: İnce bağırsakta emilmiş olan besinlerin önemli parçalarından bir diğeri vitamin denilen kimyasaldır. Vitaminler çözüldükleri sıvılara göre ikiye ayrılırlar: suda çözülen ve yağda çözülen vitaminler.

Su ve tuz: İnce bağırsak boşluğunda emilmiş maddelerin büyük bir kısmı, tuzun çözüldüğü sudur. Tuz ve su tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden aynı zamanda birçok sindirim bezinden salgılanmış olan sıvılardan gelir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir