Atatürkün Güzel Sanatlara Verdiği Önem

Atatürk sanata olan sevgisi ile de bilinirdi ve sanat alanlarında önemli birçok çalışmalarda bulunmuştu. Ülkenin doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra o ülkenin sanatçılarının olmasını ve onları benimsemeleri gerektiğini düşünmüştür. Atamızın yaptığı çalışmalardan bir diğeri ise Sanayi-i Nefiseyi imar ettirip Güzel Sanatlar haline getirilmesini sağlamıştır. Sanatçıların eğitimine destek vermiş ve yurt dışında eğitim almalarını dahi sağlamıştır. Mimarlık, resim ve heykel gibi bir çok alanda eğitim görmüş öğrencilerin Almanya, Avusturya ve Fransa’ya kendilerini daha da geliştirmeleri için gönderilmesini sağlamıştır.

Atatürk 1927 yılında yazdığı Nutuk’u mecliste okumuş ve ardından kitap olarak basılarak bilinen en önemli eserler arasında yer almıştır. Müzik ve halk oyunlarına düşkündü ve onları dinleyip oynamasını severdi. Zeybek adı verilen yöresel oyunu devlet erkanlarının önünde oynadığı tarih kitapları arasında yerini aldı. Cumhuriyet’in ilan ettikten sonra opera ve bale ile ilgili kurumlar açılması için  çalışmalar başlatmıştır.

Son olarak Atatürk’ün sanata ve sanatçıya verdiği önemle ilgili bir anısını anlatalım. İstanbul’un şehir tiyatrosu sanatçıları Ankara’ya çağırılırlar ve Çankaya köşküne davet edilirler. Yemek esnasında hepsine teker teker iltifat ederek onlara ne kadar değer verdiğini göstermiştir. Sanatçılar köşkten ayrılırken Reşit Galip sanatçılara Atatürk’ün elini öpüp öyle ayrılmaları gerektiğini söyleyince, Atatürk’ün Reşit Galip’e cevabı şöyle olmuştur “Hayır, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.”

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir