Dünya Sağlık Örgütünün Sağlık Alanındaki Faaliyetleri Nelerdir

Dünya Sağlık Örgütü’nün yasalaşmış amaçlarına ulaşmak adına yerine getirilmesi gereken faaliyetleri vardır. O faaliyet şunlardır:

– Hükümetlerin isteği üzerine sağlık hizmetlerinin güçlendirilme ve arttırılması için yardımda bulunmak

– Birleşmiş Milletler’in isteği üzerine, manda altındaki ülkelerin halkına ve bu topluluklara sağlık hizmetlerini ulaştırmak ve acil yardımlar yapmak veya bunların oluşmasına yardım etmek.

– İstatistik hizmetleri ve epidemiyoloji gibi gerekli görülecek idari ve teknik hizmetleri kurmak ve sürdürülmesini sağlamak.

– Epidemik, andemik ve buna benzer hastalıkları tedavi etmek adına yapılan çalışmaları teşvik etmek ve geliştirmek.

– Gerektiği zaman diğer kuruluşlarla işbirliği yapıp beslenme, barınma, eğlence, ekonomik, çalışma koşullarının ve çevre sağlığı gibi tüm unsurların iyileştirilmesini kolaylaştırmak ve kazalar sonucu oluşan zararları önleye bilmek için gerekli önlemlerin alınmasını teşvik etmek.

– Annenin ve çocuğun sağlığı ve mutluluğu adına yapılan hareketleri geliştirmek, anne ve çocuğun çevre ile uyumlu bir şekilde yaşamaları adına yeteneklerini arttırmak.

– Ruh sağlığı alanında özellikle de insanların kendi aralarındaki uyumlu ilişkilerin kurulmasına yönelik yapılan tüm faaliyetleri kolaylaştırmak.

– Sağlık alanında tüm bilgileri sağlamak, önerilerde bulunmak, yapılan araştırmaları teşvik etmek ve rehberlikte bulunmak.

– Hastalıkları teşhis etme yöntemlerini gerekli olduğu kadar standart hale getirmek.

2 Yorum
  1. 15 Aralık 2014
  2. 9 Nisan 2016

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir