Evrenin Düzenli İşleyişine Örnekler

Evrenimizde tıpkı saat gibi işleyen düzenli bir sisteme sahiptir. Çevremize baktığımız zaman her şeyin birbiriyle uyumlu bir şekilde yaşadığını görürüz. Bu düzenler örnek verecek olursak, havada gerçekleşen olaylar bir sıraya sahip olduğu için mevsimler meydana gelir. Aynı zamanda Güneş’in Dünya’ya olan uzaklığı mevsimlerin oluşması için ideal konumdadır. Eğer bu mesafede herhangi bir değişiklik olursa Dünyada yaşam son bulur. Aslında Dünyanın Güneş etrafında ve kendi ekseni etrafında dönmesi sonu oluşan gece gündüz olayı ve mevsimler evrenin işleyişi ile ilgili en güzel örneklerden biridir.

Bu düzene kendimizden örnek verecek olursak vücudumuzdaki iskelet sisteminin kısımlarından biri olan kafatasının bizim için en önemli olan organımızı yani beynimizi koruması ve sanki bunun için yapılış olması bu düzenin içinde yer alır. Örneğin bir organımız hasar gördü mü diğer organlarımızın da etkilenir ve işleyişi değişir. Çünkü salgıladıkları her şeyi bir sırayla birbirlerine iletiyorlar. Bu yüzden bir organın zarar görmesi diğer organların işleyişlerini bozar.

Doğadaki her olay insan vücuda da dahil olmak üzere kusursuz bir düzene sahiptir. Verdiğimiz bu örneklerle de evrendeki her şeyin bir düzen çevresinde hareket ettiğini anlatmış oluyoruz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir